Tryskacie zariadenie je to, čo potrebujete

Pieskovanie čiže proces, kedy sa zbavujete starého nánosu nečistoty alebo náteru vplyvom prúdu vzduchu a mikročastíc piesku alebo iného abrazívneho materiálu. Jedná sa o veľmi hojne používanú metódu, ktorá sa radí medzi pomerne lacné a veľmi účinné metódy, ako pripraviť povrch k lakovaniu. V tomto článku sa zameriame na moderné pieskovacie techniku, teda tryskacie zariadenie a druhy abrazív, ktoré sú nevyhnutné pre proces.

Mobilné tryskanie

Tryskanie je úprava povrchu materiálu pomocou drobných čiastočiek, ktoré povrch zdrsní a zbaví ostatných nečistôt. Princíp je taký, že prúd abrazívnych častíc je vrhaný proti materiálu pod veľkým tlakom. Mnoho ľudí nazýva pieskovanie tiež tryskaním, jedná sa o jedno a to isté slovo, takže sa nejedná o žiadnu chybu, ktorú by sme mystifikoval svoje okolie.

Pieskovacie kabíny

Aby bolo možné vôbec pieskovať, je potrebná pieskovacie kabína. Tá umožňuje bezpečné tryskanie, kedy je tryskaný diel umiestnený v kabíne a obsluha stojí vonku. Všetka manipulácia prebieha pomocou otvorom, v ktorých gumové rukavicami. Do tých obsluha vsunie ruky a následne môže tryskať podľa potreby, bez toho, aby ohrozoval svoje zdravie alebo okolia.

Ak potrebujete pieskovať len občas, a hlavne na rôznych miestach? Práve pre vás je tu Pieskovačka pre mobilné tryskanie. Pri tomto zariadení nie ste obmedzovaný priestorom alebo veľkosťou predmetu ktorý otryskáváte. Jednoducho dôjdete, nasadíte helmu s prístupom prefiltrovaného vzduchu a môžete ísť na vec. Pre pohon sa používajú naftové kompresory a ovláda sa pomocou pneumatických klieští.

Abrazívny materiál

Aby ste dokázali odstrániť silnú vrstvu farby alebo hrdze, potrebujete veľmi tvrdý materiál, ktorému sa hovorí abrazivo. Jedná sa o člen, ktorý je v priamom kontakte s predmetom a je vrhaný pod vysokým tlakom vzduchu na predmet. Veľmi dôležitý je výber, pretože nevhodný materiál môže predmet nenávratne poškodiť alebo naopak neurobí vôbec nič, čo sú vyhodené peniaze. Abrazíva sa líšia svojou hrubosťou a tvrdosťou. Prvým materiálom, ktorý sa používal na pieskovanie bol prekvapivo obyčajný piesok, pretože bol všade. Teraz sa však najčastejšie používa korund, balotina, zirblast, oceľová drť, škrupiny orechov alebo piesok.

  • Last updated on .
CHCETE TU PUBLIKOVAŤ ČLÁNOK, ALEBO ZÍSKAŤ SPÄTNÝ ODKAZ?

KONTAKTUJTE NÁS E-MAILOM: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.